Często zadawane pytania

Zagojone rany odleżynowe

Dzień dobry. Moje pytanie dotyczy zagojonych ran odleżynowych na nogach, są bardzo swędzące i wrażliwe na drapanie. Drażniona skora powoduje krwawienie. Stosowane były maści dermatologiczne przez 3 miesiące ale żadnej poprawy nie było, świąd ciągle dokucza. Czy są inne środki a może plastry żelowe które przyniosą ulgę?


Najlepiej udać się do dermatologa, jednakże jeśli przez 3 miesiące stosował Pan tzw. maści sterydowe i nic nie pomogło, to moim zdaniem powinien Pan codziennie używać balsamów do skóry przeciwświądowych (proszę zapytać w aptece, to jest balsam z linii La Roche –Posay) oraz do mycia warto stosować również płyny z emolientami do skóry wrażliwej i swędzącej. Natomiast jak się pojawi rana w wyniku drapania skóry zabezpieczamy ją Octeniseptem, żeby nie doszło do zakażenia.

Ile razy dziennie można stosować octenisept.

Ile razy dziennie można stosować octenisept przez ile dni kolejno.


Octenisept to lek na rany, błonę śluzową i skórę. Jego główne zastosowanie to zapobieganie infekcji w ranie lub leczenie infekcji w ranie. W zależności od wielkości rany oraz stanu jej zabrudzenia możemy ranę spryskać bezpośrednio z aplikatora przy butelce – ilość powinna być taka, żeby dobrze zwilżyć całe powierzchnie rany i odczekać min. 60 sek. W ranach z zabrudzeniami warto użyć nasączonego Octeniseptem gazika i dobrze przetrzeć ranę w jednym kierunku, jak trzeba użyć kilku gazików,
również trzeba zadbać o dobrze nawilżenie powierzchni rany przez 60 sek. Po tym czasie można czystym gazikiem osuszyć skórę wokoło rany i założyć opatrunek zabezpieczający ranę. Przy zmianie opatrunku również należy użyć Octeniseptu.
Octeniseptu możemy użyć przy każdej zmianie opatrunku. Jeżeli rana nie wymaga opatrunku w sytuacji ewentualnego zagrożenia zainfekowaniem rany, można stosować spokojnie do kilku razy dziennie. Octenisept nie posiada ograniczenia czasowego w stosowaniu, jednakże używanie 14 dni Octeniseptu powinno być wystarczające i bezpieczne bez względu na rodzaj i umiejscowienie rany. Jeżeli nie widzą Państwo poprawy należy się skonsultować z lekarzem.

Sposób stosowania jest dodatkowo opisany na ulotce dla pacjenta na opakowaniu Octeniseptu.

Czy w pierwszych tygodniach ciąży można używać Octaniseptu?

Czy kobieta w pierwszych tygodniach ciąży może przemyć drobna rankę octeniseptem?


Octenisept nie zawiera alkoholu i jest bezbarwny. Ponadto profil bezpieczeństwa produktu jest bardzo wysoki. Może on być stosowany do skóry noworodka urodzonego przedwcześnie w celu likwidacji zakażenia na skórze. W związku z tym, Octenisept jest również bezpiecznym preparatem do przemywania drobnych ranek nawet u kobiet w ciąży.

Stosowanie Octaniseptu na odleżyny u cukrzyków.

Witam jestem cukrzykiem na insulinie od 2 lat nie możemy poradzić sobie z odleżynami na pośladkach, aby wytworzył się naskórek, lekarz rodzinny polecił stosować maść Solcoseryl oraz Sudokrem rany nie jątrzą, ale nie może utworzyć się naskórek, aby zamknąć rany, nie można też stosować żadnego rodzaju plastrów, podczas siedzenia ciągle rany są ocierane, proszę i błagam pomóżcie mi co mam robić, co stosować. Dziękuję, proszę o odpowiedź.


Najlepszym sposobem jest wyprowadzenie infekcji z miejsca rany, jeżeli takowa istnieje i wtedy używamy Octeniseptu zgodnie ze wskazaniami. Pamiętamy, żeby potem osuszyć skórę wokół rany. W zależności od stanu rany założyć opatrunek specjalistyczny – z opisu wygląda, że powinien to być albo opatrunek piankowy lub hydrokolidowy. Jednakże najważniejsze jest odbarczenie rany, żeby do czasu zagojenia nie była obciążana ciężarem – najprostszym i tanim sposobem jest zakupienie specjalnych krążków do siedzenia z dziurkami które dają szanse zagojenia rany. (sklepy medyczne lub niektóre apteki). Myślę, że te działania uwolnią Pana od problemu. Ponadto trzeba wyrównać cukrzycę i dietę mieć również wysokobiałkową – np. popić nutridrink dla diabetyków a aptekach

Gdzie kupić octenisept vaginal.

Drodzy Państwo, pilnie potrzebuje zakupić octenisept vaginal, niestety nie mogę znaleźć go w żadnej polskiej aptece, a że znajduje się obecnie w ciąży obawiam się zastosować inny preparat – wasz jest skuteczny i sprawdzony przy pierwszej ciąży. Czy moglibyście pomoc mi w zdobyciu w/w? Będę wdzięczna za pomoc.


Szanowna Pani
Oczywiście pomogę, proszę podać z jakiego jest Pani miasta, wtedy podam aptekę. W Polsce mamy dostępny oddzielnie aplikator waginalny który zakładamy na Octenisept.

Octenisept do odkażania gardła.

Dzień dobry,
Czy Octenisept mogę używać do psikania gardła? Mam nawracające anginy i chciała bym nim odkażać migdały (tak mi ktoś podpowiedział i czytałam w Internecie, że jest to praktykowane) ale wolała bym się upewnić? czym się różni octenidol od octeniseptu?
Pozdrawiam,


Octenidyna zawarta w Octenisepcie jest jednym ze skuteczniejszych związków czynnych działających zabójczo na bakterie, grzyby i wirusy. Jak najbardziej w pierwszych symptomach bólu gardła. Jednakże rekomendujemy płukanie a nie spryskiwanie przy zachowaniu czasu 15 sek. – najlepiej do trzech razy dziennie po posiłkach i odczekanie dłuższego czasu. Octenisept w procedurze płukania gardła jest gorzki w smaku. Dlatego polecamy zastosowanie produktu Octenidol MD dostępnego w aptekach. Octenidol ma smak cytrynowo -miętowy, nie zawiera alkoholu i cukru.

Jak leczyć odleżynę II st. u pacjenta z nietrzymaniem moczu używającego pieluchomajtki ?

Są pewne zasady obowiązują dla rany odleżynowej jak rozumiem zlokalizowanej na kości krzyżowej.

1. Należy ograniczyć zakażenie występujące w ranie lub jeśli nie ma zakażenia dbać żeby nie powstało – do tego celu możemy użyć Octeniseptu – nasączony przymoczek Octeniseptem przykładamy do rany (najczęściej 2-5 przymoczków) odczekujemy około 1 min.
2. Następnie osuszamy skórę wokół rany.
3. Octenilin żel nakładamy w miejsca które są czarno-zielono , żółte – ilość w zależności od stanu rany – rana sucha większą ilość – rana z wysiękiem mniejsza ilość.
4. Na tak zabezpieczoną ranę nakładamy opatrunki – jeśli rana jest głęboka używamy opatrunku hydrowłóknistego ze srebrem (np. Aquacel AG), oraz jako opatrunek wtórny – zakładamy opatrunek piankowy który wchłonie wysięk (Allevyn – dopasowany kształtem do rany) – opatrunek zabezpieczamy plastrem z włókninowym i tak zostawiamy 2-3 dni.
5. Następnie zmieniamy opatrunek.
Tak zaopatrzona rana jest zabezpieczona przed kontaktem z moczem mimo noszenia pampersów.

Jednakże nie ulega wątpliwości iż należałoby się skonsultować z lekarzem lub pielęgniarką.
Rady powyżej są tylko sugestiami ponieważ trudno jest doradzić jeśli nie widzimy rany.
Mam nadzieję iż udało nam się trochę dopomóc.

Jak stosować Octanisept do płukania gardła.

Witam w jakich proporcjach stosować octenisept i wodę przy płukaniu zębów oraz przy bólu gardła u dorosłego? I czy można stosować go codziennie? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.


Jamę ustną zgodnie ze wskazaniami należy płukać 20 ml Octeniseptu ( nierozcieńczonego ) przez 20 sek. Taki zabieg można powtarzać 3 razy dziennie w zależności pod potrzeby . Może być stosowany codziennie, jednakże jeżeli stosowanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów należy się zgłosić ze swoim problem do lekarza. Należy pamiętać iż Octenisept ma smak gorzki utrzymujący się do kilkunastu minut po płukaniu oraz iż nie należy połykać Octeniseptu.
Chciałabym jednak poinformować iż w aptekach dostępny jest produkt Octenidol MD który jest specjalnie dedykowany do zastosowania w jamie ustnej. Smak Octenidolu MD jest cytrynowo-miętowy bez zawartości alkoholu i cukru.

Octanisept na wrastający paznokieć.

Czy mogę stosować na wrastający paznokieć. Mam chyba zapalenie bo jest strasznie opuchnięty palec i pulsuje do tego bardzo boli.


Oczywiście jak najbardziej, należy przyłożyć przymoczek nasączony Octeniseptem przytrzymać około 3 min. W miejscu wrastania paznokcia, często dochodzi do miejscowego zakażenia rany. Jednakże trzeba pamiętać, iż często sposób wrośnięcia paznokcia może powodować konieczność chirurgicznego usunięcia. Zatem mimo wszystko należy się skontaktować z lekarzem. Octenisept może być używany kilka razy dziennie oraz przy każdej zmianie opatrunku w sytuacji rany, zakażenia w wyniku wrośnięcia paznokcia. W tym wypadku należy przyłożyć przymoczek a często wstępnie dodatkowo spryskać ranę i odczekać między 1-3 min. Jeżeli z miejsca wrastania paznokcia sączy się wydzielina ropna za pomocą kilku nasączonych gazików Octeniseptem usuwamy nadmiar wydzieliny z rany. Nie należy używać kilkakrotnie tego samego gazika w celu ograniczenia przenoszenia zakażenia

Czy octenispet i octenidol zawierają ta sama substancje bakteriobójczą?

Octenisept jako produkt leczniczy zawiera octenidynę która wykazuje silne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze . Octenidol MD wyrób medyczny również zawiera octenidynę w swoim składzie .

Czy można zwalczyć tym preparatem świerzb?

Przykro nie mamy doświadczeń związanych z działaniem Octeniseptu na pasożyta – świerzbowiec ludzki – wywołujący chorobę zakaźną skóry . Octenisept na pewno w tej sytuacji będzie do zastosowania gdy w wyniku świądu skóry powstaną tzw. przeczosania wyniku silnego drapania . Należy takie miejsca spryskać Octeniseptem i odczekać min. 60 sek. Nie ma potrzeby zmywania Octeniseptu.

Stosowanie Octenisept przy infekcji dolnych dróg moczowych.

Witam,
Chciałbym się dowiedzieć czy mogę zastosować octenisept przy lekkiej infekcji dolnych dróg moczowych. (Lekkie pieczenie przy oddawaniu moczu.)
Jeżeli mogę to jak powinienem to zrobić.
Wdzięczny będę za odpowiedź.


Octenisept można zastosować jako uzupełnienie terapii przy infekcjach dolnych dróg moczowych w celu działania miejscowego antybakteryjnie .
W tym wypadku należy ujście cewki moczowej oraz penis przetrzeć nasączonym gazikiem Octeniseptem lub spryskać Octeniseptem tak aby powierzchnia chorobowo zmieniona była dobrze nawilżona Octeniseptem i pozostawić na min 60 sek- 2 – 3 razy dziennie . Nie należy zmywać po zastosowaniu Octeniseptu .
Należy pamiętać żeby nie używać w tym czasie płynów do mycia w okolic płciowych bo może dojść do krótkotrwałej reakcji alergicznej .Octenisept ma potwierdzoną skuteczność w szczepach bakterii i grzybów wywołujących infekcje dróg moczowych

Gdyby Pan nie skorzystał z pomocy lekarza to warto również zastosować lek doustny wydawany w aptece bez recepty – neofuraginum który będzie działał antybakteryjnie i moczopędnie . Zastosowanie tych dwóch leków powinno znieść objawy . Jeżeli w ciągu tygodnia nie będzie poprawy a gdyby nastąpiło pogorszenie należy się zgłosić do lekarza.

Jak aplikować Octenisept gdy dziecko ma afty?

Octenisept ma potwierdzoną skuteczność bójczą na drożdżaki i grzyby które odpowiedzialne są za powstawanie aft. Octenisept ma gorzki smak, w związku z tym najlepiej wykonać miejscowy przymoczek lub pędzlowanie tego miejsca kilka razy dziennie najlepiej po jedzeniu. Warto zadbać o zwiększenie odporności dziecka, bo często afty są pierwszą oznaką spadku odporności organizmu.

Stosowanie Octeniseptu w przypadku grzybicy.

Dzień dobry
Chciałem się dowiedzieć jak stosować Octenisept w przypadku grzybicy żołędzia prącia.
Jak aplikować, jak często i przez ile, na ile zostawić i czy spłukiwać wodą.


Octenisept działa grzybobójczo, drożdżakobójczo a także bakteriobójczo.

Należy dobrze nasączyć gazik Octeniseptem i w jedna stronę dobrze przetrzeć, nawilżając powierzchnię błony śluzowej prącia. Należy do tej czynności użyć kilku gazików tak żeby nie przenosić zakażenia w inne miejsca. W celu dobrego dojścia do wszystkich miejsc należy także spryskać na koniec Octeniseptem tak żeby dobrze była nawilżona błona śluzowa i skóra, pamiętając także o miejscach trudno dostępnych jak napletek. Czas nawilżenia powinien być w przypadku zakażenia o podłożu grzybiczym do 3-5 minut. Czynność taką należy powtórzyć najlepiej 3 x dziennie, jednakże minimum 2 razy dziennie (w ciągu dnia po toalecie wystarczy spryskać). Kuracja powinna trwać max. 7 dni. Jeżeli objawy nie ustąpią należy się zgłosić do lekarza.
Nie należy używać środków powierzchniowo czynnych do mycia miejsc intymnych, ponieważ może dojść do krótkotrwałych reakcji alergicznych.
Najlepiej w czasie kuracji używać do przemywania miejsc intymnych octenilin saszetki 20 ml dostępny w aptekach przeznaczony do mycia miejsc intymnych, lub wody.

Jak stosować Octenisept do odkażania ran?

Mam pytanie, czy Octenisept może być stosowny do odkażania ran np. otarć lub zranień?
Jeśli tak to w jaki sposób, np. “Bezpośrednio na ranę jedno przyciśnięcie”
Z góry dziękuję za odpowiedź!
Pozdrawiam


Octenisept to lek na rany, błonę śluzową i skórę. Jego główne zastosowanie to zapobieganie infekcji w ranie lub leczenie infekcji w ranie. W zależności od wielkości rany oraz stanu jej zabrudzenia możemy ranę spryskać bezpośrednio z aplikatora przy butelce – ilość powinna być taka, żeby dobrze zwilżyć całe powierzchnie rany i odczekać min. 60 sek. W ranach z zabrudzeniami warto użyć nasączonego Octeniseptem gazika i dobrze przetrzeć ranę w jednym kierunku, jak trzeba użyć kilku gazików, również trzeba zadbać o dobrze nawilżenie powierzchni rany przez 60 sek. Po tym czasie można czystym gazikiem osuszyć skórę wokoło rany i założyć opatrunek zabezpieczający ranę. Przy zmianie opatrunku również należy użyć Octeniseptu.
Sposób stosowania jest dodatkowo opisany na ulotce dla pacjenta na opakowaniu Octeniseptu.

Pleśniawki u 2 miesięcznego dziecka! Czy Octenisept jest bezpieczny?

Witam serdecznie. Wyczytałam, że Octenisept można stosować na pleśniawki. Czy zastosowanie go u 2 miesięcznego dziecka jest bezpieczne? (pleśniawki w jamie ustnej na języku). Eliminuje pleśniawki? Jak zastosować leczenie?


Pleśniawki są to kremowobiałe naloty w buzi dziecka wywołane przez grzyby zwane drożdżakami, a afty to niewielkie, bardzo bolesne pęcherzyki, otoczone czerwoną obwódką. Źródłem zakażeniem są drożdżaki i bakterie. Octenisept działa zarówno na drożdżaki jak również na bakterie, skuteczny będzie na pleśniawki jak i afty. Octenisept ma swoje zastosowanie na błony śluzowe, skórę i ranę u dzieci od pierwszych dni urodzenia, a nawet u wcześniaków.
Należy nasączyć gazik i przyłożyć do zmienionych miejsc w jamie ustnej na ok. 1 min. warto spróbować ominąć język, jako iż jedyna wada takiego zastosowania to gorzki smak, który znika po kilku minutach. Octenisept to najskuteczniejszy sposób na pleśniawki i afty, znacznie skuteczniejszy niż leki typowo grzybicze jak np. nystatyna czy szeroko polecany Aftin. Pędzlowanie jamy ustnej Octeniseptem (np. przy pomocy nasączonego gazika) należy przeprowadzić 3 razy dziennie najlepiej po karmieniu do ustąpienia objawów. Jeśli po 5 dniach nie ma żadnej poprawy należy się skontaktować z lekarzem pediatrą w celu podania leków doustnych.

Octenisept a prezerwatywy.

W ulotce Octeniseptu znajduje się informacja, że jego działanie utrzymuje się do godziny. Czy w związku z tym można użyć go profilaktycznie przed ryzykownym stosunkiem płciowym przed nałożeniem prezerwatywy? Czy lek ten wpływa na trwałość prezerwatyw?

Należy pamiętać , iż użycie prezerwatywy oraz stosowanie innych środków prewencyjnych minimalizuje ryzyko, jednakże go nie niweluje. Użycie Octeniseptu przez założeniem prezerwatywy jest możliwe, jednakże należy odczekać 60 sek i nałożyć prezerwatywę na całkowicie suchy członek. Z powodu różnych składników z jakich są wykonane prezerwatywy oraz ogromnej ilości producentów nie możemy jednoznacznie stwierdzić kompatybilności materiałowej użycia Octeniseptu wraz z prezerwatywą.

Używanie Octeniseptu na febry.

Witam mam pytanie, czy Octenisept można stosować też na febry (opryszczkę)

Octenisept może być stosowany miejscowo na tzw ‘’febry„ , jako iż wykazuje działanie bójcze na wirusa z rodziny herpes. Należy jedynie pamiętać, iż Octenisept wykaże swoją skuteczność jeśli będzie miał dostęp do wirusa, czyli będzie pęknięty bąbel. Lepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest produkt Octenilin żel który także zawiera substancję czynną – octenidynę, a jest w postaci żelu.

Użycie Octeniseptu w czasie połogu.

Witam, jestem w okresie połogu/10 dni od porodu. Po każdej wizycie w toalecie pryskam miejsca intymne Octeniseptem – czy powinnam się ograniczyć do użycia np. 3x dziennie? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Stosowanie Octeniseptu po każdej wizycie w toalecie, w Pani stanie, nie wpłynie negatywnie na proces ziarninowania rany po połogu, oraz nie będzie miało negatywnego wpływu na karmienie dziecka. Jednakże, jeżeli rana się zagoi, należy zaprzestać używania Octeniseptu, chyba że pojawią się dolegliwości ze strony miejsc intymnych.

Czy Octenisept będzie dobry na naczyniaka?

Naczyniak to zmiana skórna z pochodzenia z układu naczyń krwionośnych. Zmiana może być łagodna i złośliwa.
Octenisept nie wyleczy zmiany naczyniaka, można go jedynie zastosować kiedy np. naczyniak zostanie naruszony mechanicznie i będzie się z niego sączyła wydzielina. Wtedy możemy użyć Octeniseptu jako prewencji przed rozwojem dodatkowego zakażenia w przebiegu choroby związanej z naczyniakiem.

Octenisept na brodawce a małe dziecko.

Używam octeniseptu na brodawki – świetnie zwalcza grzybice po pleśniawkach u mojego maluszka 2,5 m-ca

2x zdarzyło mi się nie zmyć Octeniseptu przed karmieniem (odstępy ok 2h.)

Czy jest jakieś ryzyko dla dziecka 2,5 m-ca? czy powinnam skonsultować się z lekarzem ?

Odpowiedź: Nie ma żadnego ryzyka. Octeniseptu nie zmywamy po użyciu. Ilość która pozostaje na skórze nie jest w żaden sposób niebezpieczna dla dziecka. Jedynie dla dziecka dyskomfort mógł wiązać się z gorzkim smakiem pozostałości na brodawce.

Stosowanie Octeniseptu po kąpieli w miejscach intymnych.

Po kąpieli przecieram sobie wacikiem nasączonym Octeniseptem miejsca intymne, przez chwile towarzyszy mi pieczenie i uczucie gorąca czy to normalne? Dodam, że przy psikaniu jakiejś rany przez chwilkę szczypało, ale nie było uderzenia gorąca, a przy przecieraniu miejsc intymnych takie mi towarzyszy.

 

Odpowiedź:

W ulotce Octeniseptu jest zawarta uwaga żeby nie stosować w połączeniu z płynami, substancjami powierzchniowo czynnymi szczególnie kationowo-dodatnimi. Najczęściej takimi płynami są płyny do mycia ciała, płyny do mycia miejsc intymnych, mydła pod prysznic itp. Wtedy dochodzi do zmiany napięcia powierzchniowego na błonie śluzowej, co może powodować przejściowe uczcie gorąca, czy lekkie szczypanie, czasami nawet obrzmienie. W celu wyeliminowania takich sytuacji nie należy w trakcie kuracji Octeniseptem używać w tym czasie płynów myjących – wystarczy w tym wypadku tylko przemycie wodą. Ponadto czasami uczucie szczypania, uczucie gorąca jest też związane z patogenem jaki wywołuje problem – najczęściej takie doznania są w sytuacjach zakażeń mieszanych bakteryjno – grzybiczych.

 

 

Czy Microdacyn® wykazuje ten sam mechanizm działania antyseptycznego, co Octenisept®?

Nie. Microdacyn stosowany jest tylko do oczyszczania ran. Nie jest dopuszczony do leczenia ran, poprzez zwalczanie infekcji w ranie, ponieważ nie ma rejestru dopuszczającego do obrotu na terenie Polski jako produkt leczniczy. Leki takie jak Octenisept są stosowane w zapobieganiu i pozbyciu się infekcji w ranach ostrych i przewlekłych. Dlatego też wymogi skuteczności i bezpieczeństwa jakie im się stawia są znacznie wyższe.

Microdacyn to wyrób medyczny. Stosowany do przemywania ran bez badań w zakresie działania bójczego oraz bez badań bezpieczeństwa substancji w ranie.

Czy podział komórek sugeruje występowanie efektu cytotoksycznego?

Nie. Efekt cytotoksyczny polega na niszczeniu komórek i jest czymś przeciwnym do procesu podziału komórkowego.

Kiedy mówi się o irygacji rany?

Wtedy, kiedy do przemywania rany nie używa się gazy nasączonej roztworem preparatu lub gdy roztwór preparatu jest rozpylany.

Czy można używać Octeniseptu z opatrunkami srebrowymi?

Tak, ale nie jest to konieczne. Octenidyna będąca substancją aktywną pozostaje w ranie w postaci osadu przez dłuższy czas, co zwiększa jej skuteczność i rozszerza jej działanie poza faktyczne miejsce stosowania. Łączenie opatrunków srebrowych z Octeniseptem nie jest konieczne z naszego punktu widzenia.

Czy Octenisept może być użyty do namaczania Aquacelu lub innych materiałów opatrunkowych?

Tak, Octenisept wykazuje wysoką zgodność do tych materiałów.

Jak często opatrunki z Octeniseptem powinny być zmieniane?

Co 12-24 godziny. Stężenie octenidyny w ranie w ciągu 24 godzinnego okresu utrzymuje się na tyle długo, że możliwe są 12-24 godzinne przerwy między zmianami opatrunku – w zależności od kondycji rany. Przy zachowaniu przerw tej długości, nie mają miejsca żadne negatywne zmiany w skuteczności preparatu.

Jak długo Octenisept może być używany po otwarciu butelki?

Trzy lata.

Jak długo można stosować Octenisept? Czy 14 dniowy okres stosowania oznacza, że preparatu używa się raz na czternaście dni, czy każdego dnia?

Octenisept można stosować do czterech tygodni. Zalecony sposób użycia w ciągu 14 dni polega na ciągłym stosowaniu preparatu w przeciągu tego czasu zgodnie z zaleceniami lekarza. Jednak z danych doświadczalnych oraz doniesień szpitalnych wynika, że Octenisept stosować można także przez okres dłuższy niż 4 tygodnie.

Czy Octenisept może być używany aż do procesu epitelializacji?

Tak, jeśli jest to uzasadnione z medycznego punktu widzenia. Dla ran, w których proces granulacji oraz epitelializacji zachodzi bezproblemowo, nie ma konieczności dalszego używania antyseptyku. Jeśli jednak istnieje uzasadniony czynnik ryzyka sugerujący konieczność zastosowania antyseptyku, użycie Octeniseptu nie wpłynie negatywnie na proces gojenia się rany.

Czy duża rana brzucha z obecną powięzią skolonizowana przez MRSA może być przemywana z użyciem Octeniseptu?

Tak – dopóki istnieje dostęp do rany, a preparat ma swobodny odpływ. Nie należy używać ciśnienia w celu wymuszenia wpływu Octeniseptu wgłąb rany.

Dlaczego antyseptyk powinien zostać ogrzany przed zastosowaniem?

Jeśli planowane jest użycie większej ilości Octeniseptu lub wykonanie przemycia rany, preparat powinien zostać ogrzany do temperatury pokojowej (np. w butelkowym podgrzewaczu pożywienia dla dzieci). Podgrzanie zapobiegnie zakłóceniom w procesie gojenia rany związanymi z efektami towarzyszącymi miejscowemu ochłodzeniu. Także przez pacjenta, Octenisept o temperaturze pokojowej odczuwany jest jako przyjemniejszy.

Czy Octenisept może być ogrzewany lub mrożony?

Tak. Przed zastosowaniem, Octenisept można bezpiecznie podgrzać do temperatury ciała. Podczas podgrzewania należy zwrócić uwagę, by butelka z preparatem pozostawała szczelnie zamknięta. Zamrażanie Octeniseptu jest również możliwe po jego rozporcjowaniu, należy jednak zwrócić uwagę, by robić to w odpowiednich, higienicznych warunkach.

Czy Octenisept może być używany do dezynfekcji cewników?

Tak. Dowiedziono, że cewniki i sondy mogą być skutecznie dezynfekowane przez Octenisept pod warunkiem, że zostawi się wystarczająco dużo czasu, by preparat mógł wyschnąć.

Czy Octenisept nadaje się do przemywania pęcherza?

Nie. Istnieją przeciwwskazania.

Czy Octenisept może być stosowany na błony śluzowe nosa?

Nie. Octenisept jako antyseptyk nie nadaje się do profilaktycznego lub terapeutycznego stosowania w rejonie błon śluzowych nosa.

Czy Octenisept może być stosowany do ochrony pępka?

Tak. Wyniki badań z wielu ośrodków potwierdzają, że Octenisept może być bezpiecznie używany i charakteryzuje się dobrą tolerancją w zakresie antyseptyki pępka. Nie stwierdzono też by opóźniał proces wysychania kikuta pępowiny.

Czy można stosować Octenisept do wnętrza oka?

NIE.

Czy można stosować Octenisept do odkażania chrząstek?

Nie. Octeniseptu nie można stosować do odkażania żywych, nienaruszonych chrząstek.

Czy Octenisept może być używany do dezynfekcji wewnętrznej części małżowiny usznej?

Tak. Octenisept może być używany w tym celu, jeśli nie ma niebezpieczeństwa, że preparat przedostanie się do ucha środkowego np. przez uszkodzony bębenek uszny. Istnieją przeciwwskazania odnośnie stosowania Octeniseptu w jamie bębenkowej.

Czy Octeniseptu można używać w rejonach genitaliów?

Tak. Użycie Octeniseptu jako antyseptyku pochwowego jest pierwszym i najdłużej praktykowanym zastosowaniem preparatu.

Czy Octenisept nadaje się do śród operacyjnej irygacji dużych ran?

Tak. Octenisept jest zatwierdzony do użycia także jako lek wspomagający leczenie rany, i nadający się do leczenia dużych ran (np. ran oparzeniowych). Co więcej, octenidyna stosowana właściwie,
nie jest wchłaniana do organizmu i wykazuje tylko działanie powierzchniowe.

Czy można używać Octeniseptu w leczeniu dzieci, noworodków i wcześniaków?

Tak. Nie ma ku temu takich przeciwwskazań, jakie występują w przypadku PVP jod.

Czy można używać Octeniseptu nie tylko do ran, ale także do błon śluzowych?

Tak. W 1990 roku, w Polsce, Octenisept został dopuszczony do użycia jako antyseptyk, który można stosować na błonach śluzowych, a w 1995 roku jako antyseptyk stosowany w pro laktyce, oczyszczaniu i leczeniu ran.

Czy Octenisept może przedostać się do krwiobiegu poprzez irygację rany?

Nie. Niezależnie od rozmiaru oraz głębokości leczonej rany, żaden z komponentów Octeniseptu nie jest w stanie przedostać się do krwiobiegu, pod warunkiem że preparat używany jest w sposób prawidłowy.

Czy stwierdzono występowanie reakcji alergicznych na Octenisept?

Tylko w bardzo rzadkich, indywidualnych przypadkach.

Czy jakiekolwiek stężenie Octeniseptu utrzymujące się w ranie prowadziłoby do efektu toksycznego w kombinacji z roztworami srebra?

NIE.

Czy Octenisept jest cytotoksyczny?

NIE.

Czy użycie Octeniseptu prowadzi do zmiany poziomu elektrolitów w ranie, a w efekcie do zaburzenia procesu gojenia?

Nie. Chociaż Octenisept nie jest izotoniczny, to nie stwierdzono, by w przypadku stosowania preparatu w określonych przez producenta ramach czasowych, doszło do zakłóceń w metabolizmie elektrolitów i zaburzeń w procesie gojenia rany. Nie stwierdzono także zakłóceń w gojeniu przewlekłych ran przy stosowaniu preparatu codziennie przez cztery miesiące (wyniki porównywane były do wyników uzyskanych przy zastosowaniu izotonicznego roztworu Ringera), przeciwnie – wykazano, że użycie Octeniseptu wzmaga proces granulacji. Odpowiednie rozcieńczenia można uzyskać używając sterylnej wody lub soli fizjologicznej.

Czy Octenisept może służyć jako środek oczyszczający, czy też ma wyłącznie działanie antyseptyczne?

Tak, Octenisept działa bardzo dobrze jako środek oczyszczający. W roztworze znajduje się pewna niewielka ilość surfaktantu (tenside), która znacznie obniża napięcie powierzchniowe preparatu, co bardzo ułatwia nawilżenie i przemycie rany. Dzięki temu, preparat będący antyseptykiem, charakteryzuje się także dobrym działaniem oczyszczającym.

Czy Octenisept jest w stanie penetrować warstwę bio lmu w ranie?

Tak. Octenisept skutecznie usuwa i penetruje przez bio lm bakteryjny.

Czy Octenisept jest skuteczny przeciwko grzybom skórnym?

Tak. Octenisept, co wykazały badania in vitro, cechuje wysoka skuteczność przeciwko różnym rodzajom grzybów. Natomiast próby kliniczne wykazały skuteczność Octeniseptu w leczeniu “stopy atlety”.

Czy Octenisept wykazuje skuteczne działanie przeciwko MRSA?

Tak. Octenisept, czego dowodzą pozytywne rezultaty badań, wykazuje skuteczność przeciwko różnym szczepom MRSA.

Czy wszystkie produkty które zawierają octenidynę mogą być stosowane do leczenia ran ?

NIE. W profilaktyce i leczeniu ran mogą być użyte tylko produkty które zawierają octenidyny i są zarejestrowane jako leki. Inne mogą być użyte wspomagająco w leczenie ranu np. octenidyna w żelu w postaci opatrunku.

Czy Octenisept może być stosowany profilaktycznie w ranach bez oznak infekcji?

TAK. Octenisept jest jedynym lekiem który może być stosowany w profilaktyce zapobieganiu zakażenia, ponieważ w tym zakresie posiada potwierdzające badania kliniczne, oraz posiada indeks biozgodności IB >1 .

Czy Octenisept może być stosowany do ran pod piersiami powstającymi w wyniku odparzeń?

TAK. Octenisept może być stosowany w leczeniu tego typu ran.

Czy można odkazić zewnętrzną powiekę oka?

TAK. Octenisept może być używany do dezynfekcji skóry. Należy odczekać  1-5  min. W przypadku dezynfekcji skóry powieki należy uważać, żeby Octenisept nie dostał się do wnętrza oka.

Dostałam silnej alergii skórnej po Octenisepcie. Mam obawy, by stosować go u dziecka.

Octenisept to lek, który może wejść w interakcje z innymi substancjami stosowanym miejscowo jak np. środki powierzchniowo czynne – związki jodu. Ponadto mogła Pani również używać inne leki bądź kosmetyki które mogły wywołać reakcje skórną. W doniesieniach naukowych nie ma wzmianek o działaniu alergicznym, ponadto Octenisept jest zalecany jako środek do antyseptyki skóry u wcześniaków, zatem proszę się nie obawiać. Proponujemy skontaktować się bezpośrednio z firmą w tej sprawie.

Czy można stosować Octenisept na pleśniawki u dziecka?

Oczywiście, bez obaw można stosować Octenisept na pleśniawki.

Czy Octenisept zabija pałeczki tężca?

W przypadku tężca podaje się anatoksynę tężcową – Octenisept nie działa na przetrwalniki bakteryjne. Natomiast na samą ranę warto użyć Octeniseptu, ponieważ najczęściej spotyka się zakażenia mieszane. 

Czy twarz (trądzik) można przemywać Octeniseptem również w ciąży ?

Octenisept nie zawiera alkoholu i jest bezbarwny. Ponadto profil bezpieczeństwa produktu jest bardzo wysoki. Może on być stosowany do skóry noworodka urodzonego przedwcześnie w celu likwidacji zakażenia na skórze. W związku z tym, Octenisept jest również bezpiecznym preparatem do przecierania skóry twarzy objętej trądzikiem nawet u kobiet w ciąży.

Córka ma skończony roczek i odparzenia na pupie. Czy mogę użyć Octeniseptu?

Octenisept może być stosowany na odparzenia w szczególności w sytuacji gdy mamy przerwaną ciągłość skóry; nie zaburza procesów naprawczych w błonie śluzowej, ranie skórze, może być stosowany bezpiecznie nawet u wcześniaków.

Jednakże w pierwszej kolejności musimy stworzyć barierę zabezpieczającą skórę podrażnioną od kontaktu z czynnikami zewnętrznymi jak: wilgoć, mocz, dlatego bardzo ważne żeby zastosować krem ochronny taki jak np. Sudocrem lub Linomag.

Czy Octenisept wysusza skórę?

Octenisept nie zawiera alkoholu więc nie wysusza skóry.

Czy Octenisept można stosować podczas wymazu autoszczepionki ?

Mam na stopie ranę (przetoka). Będzie pobrany wymaz do autoszczepionki. Teraz stosuję Octenisept i mam pytanie czy nie wpłynie to na to, że nie wyhodują się bakterie do autoszczepionki.

Na czas stosowania szczepionek nie powinno się używać żadnych antyseptyków. Dlatego zalecamy aby zacząć stosować Octeniseptu po zakończeniu stosowania kuracji.

Ile razy w ciągu dnia można użyć Octeniseptu na ranę?

Octeniseptu możemy użyć przy każdej zmianie opatrunku. Jeżeli rana nie wymaga opatrunku w sytuacji ewentualnego zagrożenia zainfekowaniem rany, można stosować spokojnie do kilku razy dziennie. Nie ma ograniczeń, stosujemy, kiedy jest potrzeba.

zobacz więcej

Octenisept. Zawsze przy Tobie!

Zdrowie jest najważniejsze dlatego już od pierwszych dni zadbaj o prawidłową pielęgnację.

Octenisept, jako jedyny lek, zapewnia higienę i bezpieczeństwo Tobie i Twojemu dziecku.

Lek wydawany bez recepty. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt

Schulke Polska Sp. z o. o.

Aleje Jerozolimskie 132

02-305 Warszawa

www.octenidynairodzina.pl

Masz pytania? Odpowiemy na nie! Zostaw kontakt.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Schulke z siedzibą w Waszawie, na powyższy adres e-mail, informacji handlowych dotyczących oferty handlowej *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz sprzedaży produktów i usług, przez  przez Schulke z siedzibą w Waszawie *

Oświadczam, że akceptuję  Politykę Prywatności *

* Pola wymagane

Copyright © 2016, Schulke, wszelkie prawa zastrzeżone

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij