Ciąża

Wybór rodzaju porodu? W domu, w szpitalu czy w wodzie?

Jaki rodzaj porodu wybrać?

Szpital, dom czy może poród w wodzie? Gdzie i w jaki sposób powitać na świecie Twoje maleństwo? Ważne żebyś czuła się dobrze, komfortowo, bezpiecznie!

Zdjęcia-kobieta-i-dziecko-6

Poród w wodzie

Jak wygląda poród w wodzie? Szpital zazwyczaj daje do dyspozycji salę porodową ze specjalną wanną, nieco większą niż standardowa. Wanna jest wypełniona wodą lub roztworem soli fizjologicznej (w stężeniu przypominającym płyn owodniowy) o temperaturze 36–37°C. Oprócz wanny w sali, gdzie odbywa się poród w wodzie jest detektor tętna (do monitorowania akcji serca dziecka) i KTG (sprawdza m.in. skurcze macicy). Kobieta rodząca najczęściej wchodzi do wody, gdy położna oceni, że poród rzeczywiście się już rozpoczął. Poród w wodzie nie oznacza, że cały czas spędza się w wannie. Kobieta sama decyduje, co jest dla niej najwygodniejsze. Jeśli okaże się, że zdecydowałaś się na poród w wodzie, ale wanna Ci nie odpowiada, możesz z niej w każdej chwili wyjść i urodzić poza wanną. Poród w wodzie jest absolutnie bezpieczny. Dziecko przez kilkadziesiąt sekund po opuszczeniu ciała mamy pozostaje zanurzone w wodzie. Trzeci okres porodu w wodzie, czyli rodzenie łożyska, może odbyć się w wannie lub poza nią – to zależy od wyboru rodzącej.

Poród wodny przebiega zwykle szybciej i lżej od tradycyjnego porodu. Ciepła woda daje rodzącej kobiecie poczucie rozluźnienia i lekkości. Może ona łatwiej zmieniać pozycję podczas porodu, poruszać się i swobodnie oddychać. Woda obniża wydzielanie adrenaliny – hormonu wpływającego na tempo akcji porodowej, oraz zwiększa wydzielanie hormonów o naturalnym działaniu przeciwbólowym i relaksującym, skurcze porodowe w wodzie są zwykle mniej odczuwalne, choć na pewno nie można powiedzieć, aby był to poród bezbolesny.

 

Poród w domu

 

Poród przeprowadzony w domu jest wynikiem dłuższych przygotowań rodzącej i położnej. Przed rozwiązaniem masz okazję dobrze poznać swoją położną, nabrać do niej pełnego zaufania, położna poznaje ciebie – wie jak reagujesz, jakie masz oczekiwania potrzeby i co jest dla ciebie ważne. Będziesz mogła rodzić we własnym rytmie, nikt nie będzie kazał Ci leżeć. Ponieważ nikomu nigdzie się nie spieszy – unikniesz oksytocyny i nacinania krocza. Położna zazwyczaj nie przyspiesza porodu łożyska, mierzenie i ważenie może poczekać, masz czas nacieszyć się maluszkiem. Na wszystko będziecie mieli tyle czasu ile potrzebujecie.

 

W trakcie przygotowań położna prowadzi bardzo dokładny wywiad medyczny i nie tylko – bada motywację pary do porodu, interesuje się przebiegiem i wrażeniami z ewentualnych poprzednich porodów.

 

Ważną informacją jest, że Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje wyłącznie porody szpitalne. Za te przeprowadzone w domu musi zapłacić rodząca – a to około 1000 – 1500 zł za poród, dodatkowo dochodzą koszty spotkań przed porodem, z których koszt każdego to ok. 50 – 60 zł.

 

Do planowanego porodu w domu nie kwalifikują się kobiety, które:

  • miały wcześniej poród o nieprawidłowym przebiegu, z zagrożeniem życia dziecka
  • urodziły przez cesarskie cięcie (nie zawsze – ważne jest, dlaczego, kiedy i jak przeprowadzono operację)
  • mają powikłania ciążowe, np. nadciśnienie, cukrzycę, cholestazę
  • mają zakażenie dróg rodnych (np. niewyleczoną grzybicę pochwy) lub inne aktywne zakażenie
  • przeszły operację ginekologiczną
  • chorują na choroby ogólnoustrojowe
  • są w bardzo młodym wieku
  • są nałogowymi palaczkami.

 

Czy poród w domu wiąże się z ryzykiem?

 

Podstawowym czynnikiem ryzyka jest fakt braku możliwości udzielenia szybkiej specjalistycznej pomocy w razie niespodziewanych komplikacji. Dlatego tak ważna jest wnikliwa ocena ryzyka powikłań.

Rodzić w domu mogą tylko kobiety zdrowe, u których takie ryzyko jest minimalne. Ich ciąża musi być fizjologiczna. Położna nie podejmie się zadania, jeśli przyszła mama ma np. nadciśnienie, cukrzycę ciążową lub miała już kiedyś powikłany poród.

Octenisept. Zawsze przy Tobie!

Zdrowie jest najważniejsze dlatego już od pierwszych dni zadbaj o prawidłową pielęgnację.

Octenisept, jako jedyny lek, zapewnia higienę i bezpieczeństwo Tobie i Twojemu dziecku.

Lek wydawany bez recepty. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt

Schulke Polska Sp. z o. o.

Aleje Jerozolimskie 132

02-305 Warszawa

www.octenidynairodzina.pl

Masz pytania? Odpowiemy na nie! Zostaw kontakt.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Schulke z siedzibą w Waszawie, na powyższy adres e-mail, informacji handlowych dotyczących oferty handlowej *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz sprzedaży produktów i usług, przez  przez Schulke z siedzibą w Waszawie *

Oświadczam, że akceptuję  Politykę Prywatności *

* Pola wymagane

Copyright © 2016, Schulke, wszelkie prawa zastrzeżone

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij