Kąpiel i korzystanie z toalety. Higiena pochwy i krocza po porodzie. Co powinnaś wiedzieć?

W pierwszych dniach po porodzie mamie na pewno przydadzą się zapasy podpasek, najlepiej o większym rozmiarze (nie zaleca się stosowania tamponów). Krwawienie może wtedy bardzo intensywne i wtedy zwykłe podpaski okażą niewystarczające. Cały proces może potrwać nawet sześć tygodni, jeżeli jednak damy swojemu organizmowi szansę na odpoczynek, nie będziemy się przemęczać, nosić ciężarów i zwolnimy nieco tempo życia – krwawienie może zakończyć się o wiele wcześniej.

Zdjęcia-kobieta-i-dziecko-2

W tym wyjątkowym czasie szczególnie ważna jest odpowiednia higiena intymna. W pierwszych tygodniach po porodzie powinno się podmywać po każdym skorzystaniu z toalety. Należy pamiętać także o częstym zmienianiu podpasek, co zapobiegnie namnażaniu się bakterii.

Krocze można podmywać samą wodą bądź z użyciem produktów specjalnie przeznaczonych dla mam. Ich skład i właściwości są najlepiej dostosowane do tej sytuacji. Standardowe płyny do higieny intymnej mogą podrażniać delikatne tkanki, a ich skład często pozostawia wiele do życzenia. Łagodząco na krocze działają różne preparaty ziołowe, np. z kory dębu, nagietka, lawendy, krwawnika pospolitego. Nowoczesna medycyna daje jednak możliwości jakich nie miały nasze babcie i matki. Ze względu na swoją skuteczność lekarze rekomendują używanie saszetek Octenilin – specjalnie przeznaczonych do higieny narządów płciowych.
Zawartość octenidny w płynie Octenilin zabezpiecza także przed namnażaniem się i wzrostem chorobotwórczych bakterii i grzybów. Płyn Octenilin należy zastosować po każdej toalecie, a ranę poporodową należy spryskać Octeniseptem. W sytuacji nadkażenia rany i pochwy można przez 7 dni dwa razy dziennie używać Octeniseptu za pomocą wygodnego w użyciu aplikatora waginalnego. Użycie Octeniseptu nie ma przeciwwskazań w okresie karmienia dziecka piersią a jego skuteczność przy nadkażeniach bakteryjno-grzybiczych jest porównywalna z zastosowaniem miejscowym antybiotyków i leków przeciwgrzybicznych.

 

Osuszanie i wietrzenie

Równie ważne, jak częste dbanie o czystość, jest także dokładne osuszanie krocza. Bez tego łatwo można nabawić się infekcji. Najlepiej osuszać krocze papierem ręcznikowym lub chusteczkami higienicznymi. Korzystniej jest delikatnie przykładać papier do krocza zamiast je pocierać.

W połogu istotny jest także wybór bielizny. Na ten czas sprawdzą się np. majtki siateczkowe. Zapewnią one dopływ powietrza do okolic intymnych, dzięki czemu krocze łatwiej będzie się goić. Zwykła bielizna, utrudniająca dopływ tlenu, może powodować pocenie okolic intymnych i przyczynić się do spowolnienia procesu gojenia się rany oraz wystąpienia infekcji.

Raz na jakiś czas dobrze jest w ogóle nie zakładać bielizny, położyć się w łóżku (np. na podkładzie poporodowym, aby uniknąć zaplamienia pościeli) i lekko ugiąć nogi w kolanach. Takie „wietrzenie” przyspieszy gojenie się rany.

 

Korzystanie z toalety

W czasie połogu ważne jest także częste korzystanie z toalety. Częste wypróżnianie się pomoże w szybszym obkurczaniu się macicy. Tu ważna jest także prawidłowa dieta. Lekkostrawna, zdrowa i normalna dieta będzie działała korzystnie na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie.

W przypadku, gdy pojawiłyby się niepokojące objawy takie jak nasilający się ból krocza, nieprzyjemny zapach odchodów połogowych, bardzo intensywne krwawienie czy utrzymująca się gorączka należy skontaktować się z lekarzem lub położną.

 

Co pomoże na obolałe krocze?

Na obolałe krocze niekorzystnie wpływa pozycja siedząca oraz pozycje, w których krocze jest uciskane lub rozciągane. Wpływają one też niekorzystnie na gojenie się krocza po nacięciu. Siadanie automatycznie powoduje przesunięcie tkanek. Gojeniu krocza najlepiej sprzyja pozycja leżąca.

Na opuchnięte krocze można przykładać zimne okłady (np. zmrożoną plastikową butelkę z wodą, owiniętą w pieluszkę). Każdorazowo po skorzystaniu z toalety, ranę po nacięciu krocza, a także tą po cięciu cesarskim należy zabezpieczyć stosując Octenisept, tak żeby rana pozostała dobrze zwilżona przez min 60 sek. Przestrzeganie takiej procedury skutecznie uchroni przed nadkażeniem rany. Efekt ściągający i kojący mają przygotowane napary z ziół tj. kora dęby czy rumianek.
piel

W czasie połogu nie zaleca się kąpieli w wannie. Chwila relaksu w gorącej wodzie może przyczynić się do zwiększenia krwawienia. Warto poczekać z kąpielą przynajmniej tydzień, a w przypadku połogu po cesarskim cięciu – ok. 3–4 tygodni ze względu na prawidłowe gojenie się rany. Zaleca się korzystanie z prysznica, po którym należy osuszyć ciało czystym ręcznikiem a następnie rany spryskać Octeniseptem, odczekać ok. 60 sek i dokładnie osuszyć jałowym gazikiem.

Jeżeli podczas porodu doszło do nacięcia czy pęknięcia krocza, kąpiele nie będą dobrze wpływały na proces gojenia się rany. Zdecydowanie do końca czasu połogu nie powinno się też pływać w basenie czy otwartych zbiornikach wodnych. Łatwo wtedy o infekcję.

Octenisept. Zawsze przy Tobie!

Zdrowie jest najważniejsze dlatego już od pierwszych dni zadbaj o prawidłową pielęgnację.

Octenisept, jako jedyny lek, zapewnia higienę i bezpieczeństwo Tobie i Twojemu dziecku.

Lek wydawany bez recepty. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt

Schulke Polska Sp. z o. o.

Aleje Jerozolimskie 132

02-305 Warszawa

www.octenidynairodzina.pl

Masz pytania? Odpowiemy na nie! Zostaw kontakt.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Schulke z siedzibą w Waszawie, na powyższy adres e-mail, informacji handlowych dotyczących oferty handlowej *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz sprzedaży produktów i usług, przez  przez Schulke z siedzibą w Waszawie *

Oświadczam, że akceptuję  Politykę Prywatności *

* Pola wymagane

Copyright © 2016, Schulke, wszelkie prawa zastrzeżone

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij