Rana i blizna po cesarce

Rana i blizna po cesarskim cięciu wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Coraz więcej kobiet stara się rodzić zabiegowo, bo cesarka uchodzi za bezbolesną. Nie jest to jednak do końca prawda, ponieważ pozostaje po niej poważna rana, która towarzyszy kobiecie czasem przez kilka miesięcy. Może wywoływać ból i sprawić, że połóg będzie trudniejszy niż po porodzie siłami natury, a powrót do formy sprzed ciąży sprawi więcej wysiłku.

Zdjęcia-kobieta-i-dziecko-3

Cesarskie cięcie zazwyczaj odbywa się w znieczuleniu przewodowym (podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym). Warto dodać, że również wykonanie znieczulenia, czyli zastrzyku w przestrzeń zewnątrzoponową kręgosłupa, nie jest wielkim dyskomfortem.

 

Gdy znieczulenie przestanie działać, czyli po około 8 godzinach od zabiegu, uczuciem towarzyszącym w pierwszych godzinach po zabiegu jest „ciągnięcie” szwów, odczuwalne zwłaszcza przy napinaniu mięśni brzucha: podczas podnoszenia się z łóżka, zmianie pozycji.

Miejscem, o które po cesarskim cięciu należy szczególnie zadbać i które trzeba właściwie pielęgnować jest rana na brzuchu. To ona sprawia najwięcej kłopotów, jej gojenie się trwa kilka tygodni. Rana w pierwszych dniach po zabiegu zakryta jest opatrunkiem. Nie powinno się go moczyć w czasie kąpieli. Opatrunek będzie regularnie zmieniany przez położne, a po trzech dobach – zdjęty.

Wtedy będzie można umyć brzuch, także miejsce po cięciu (najlepiej umyć wodą z delikatnym mydłem hipoalergicznym oraz zastosować Octenisept).

Miejsce po cięciu należy obmywać specjalnymi preparatami, które przyspieszają gojenie i pozwalają uniknąć zakażenia, albo środkiem dezynfekującym, a także osuszać papierowym ręcznikiem – na materiale mogą przenosić się bakterie. Pamiętaj, aby natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli w ranie pojawi się ropa, a miejsce wokół niej będzie czerwone, ciepłe i bardzo bolesne. Może to być objaw zakażenia, które trzeba leczyć.

Co zrobić, aby rana po cesarskim cięciu nie bolała?

  • przykładaj na nią zimne okłady
  • w czasie kichania, kasłania lub podnoszenia się z łóżka asekuruj ręką miejsce po cięciu lub przyciskaj do brzucha miękką poduszkę
  • odżywiaj się lekkostrawnie, by nie utrudniać wypróżniania
  • pilnuj, aby nie uciskać rany ciasną odzieżą lub np. nie układać na niej dziecka w czasie karmienia.

Regularnie stosuj Octenisept aby skutecznie zapobiec niepożądanemu działaniu bakterii i wirusów.

O bliznę po operacji należy także zadbać. Proces remodelacji blizny trwa około 2 lata. Warto więc dbać o ruchomość poszczególnych warstw między sobą i tu także rekomendowane jest stosowanie Octeniseptu bezpośrednio na bliznę.

Octenisept. Zawsze przy Tobie!

Zdrowie jest najważniejsze dlatego już od pierwszych dni zadbaj o prawidłową pielęgnację.

Octenisept, jako jedyny lek, zapewnia higienę i bezpieczeństwo Tobie i Twojemu dziecku.

Lek wydawany bez recepty. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt

Schulke Polska Sp. z o. o.

Aleje Jerozolimskie 132

02-305 Warszawa

www.octenidynairodzina.pl

Masz pytania? Odpowiemy na nie! Zostaw kontakt.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Schulke z siedzibą w Waszawie, na powyższy adres e-mail, informacji handlowych dotyczących oferty handlowej *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz sprzedaży produktów i usług, przez  przez Schulke z siedzibą w Waszawie *

Oświadczam, że akceptuję  Politykę Prywatności *

* Pola wymagane

Copyright © 2016, Schulke, wszelkie prawa zastrzeżone

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij