Octenistept – historia Octenidyny

Octenisept zawiera substancję czynna – octenidynę (dichlorowodorek octenidyny), która jest odpowiedzialna za najwyższą skuteczność mikrobiologiczną wobec mikroorganizmów chorobotwórczych takich jak bakterie w tym MRSA, VRE, Pseudomonas aeuroginosa, grzyby i wirusy z grupy herpes.

Nad formuła octenidyny  specjaliści pracują od wielu lat czego efektem jest wysoka skuteczność w leczeniu ran.

 

Oto jak wyglądała praca nad dzisiejszą formuła leku: 

1982 dichlorowodorek oktenidyny, a właściwie dichlorowodorek [N,N’ –(1,10 dekanedildi -1[4H] – pirydinylo – 4 – ilideno] bis-91-oktanaminowy został zsyntetyzowany w roku 1982 w laboratoriach nowojorskiego Sterling – Wintrop Institute wraz z 82 innymi związkami należącymi do grupy bispirymidyn.

Celem syntezy było stworzenie związku, który stanowiłby alternatywę dla stosowania diglukonianu chlorheksydyny w antyseptyce jamy ustnej – poprzedzające lata przyniosły pierwsze doniesienia o szczepach bakteryjnych charakteryzujących się zmniejszoną wrażliwością na sole chlorheksydyny i możliwości dalszego narastania zjawiska oporności na ten rozpowszechniony antyseptyk.

Oktenidyna, oznaczona jako bispirymidyna nr 47, charakteryzowała się wyższą skutecznością przeciwdrobnoustrojową od pozostałych uzyskanych bispirymidyn oraz od chlorheksydyny i aleksydyny (związku zbliżonego w swej budowie do chlorheksydyny), co zachęciło badaczy do przeprowadzenia dalszych doświadczeń. Szybko okazało się, że oktenidyna wykorzystana może być nie tylko w leczeniu chorób wywoływanych przez drobnoustroje jamy ustnej.

1985  opublikowano dane wykazujące aktywność przeciwdrobnoustrojową oktenidyny in vitro względem takich mikroorganizmów, jak: Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Proteus mirabilis, Streptococcus pyogenes, Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Serratia marcescens oraz Candida albicans.
Także w badaniach na modelu zwierzęcym wykazano, że aktywność oktenidyny jest wyższa od chlorheksydyny – najpopularniejszego wówczas antyseptyku – względem wszystkich wyżej wymienionych drobnoustrojów testowych.

1986 przyniósł wyniki pierwszych badań klinicznych, w których stwierdzono, że oktenidyna stosowana jako antyseptyk jamy ustnej przyczynia się do znaczącej redukcji płytki nazębnej i okołodziąsłowej.  W kolejnych latach szacowano i porównywano skuteczność oktenidyny z innymi związkami antyseptycznymi względem różnych drobnoustrojów, m.in. drożdżaków Candida spp, rzęsistka pochwowego, czy bakterii szczególnie często odpowiedzialnych za infekcje skóry i tkanek miękkich.

Na przełomie lat 80. i 90., firma Schulke & Mayr wprowadziła do obrotu handlowego Octenisept® – preparat antyseptyczny zawierający oktenidynę.

1990, Octenisept® został zarejestrowany w Niemczech jako produkt leczniczy z przeznaczeniem do stosowania na błony śluzowe.

1995 po serii udanych prób klinicznych, także jako produkt leczniczy stosowany w antyseptyce ran. W Polsce Octenisept zarejestrowany jest jako produkt leczniczy stosowany w zakresie antyseptyki błon śluzowych, ran i skóry.

W ostatnich latach firma Schulke poszerzyła rodzinę antyseptyków zawierających oktenidynę o emulsję do dekontaminacji ciała Octenisan®; płyn do dezynfekcji skóry Octeniderm®; płyn do płukania jamy ustnej Octenidol®; opatrunek w żelu o nazwie Octenilin® żel, rękawice do mycia ciała zawierające oktenidynę – Octenisan ®rękawice oraz czepek do mycia głowy –Octenisan® wash cap, oktenidynę – maść do nosa o nazwie Octenisan® żel do nosa, a także o lawaseptyk – Octenilin® roztwór do irygacji ran.

start-produkty

 

 

Octenidyna – działanie preparatu:

SKUTECZNOŚĆ: szerokie spektrum aktywności bójczej obejmujące bakterie G (+), w tym wielooporne szczepy takie, jak MRSA, a także G (-), w tym wielooporne szczepy takie, jak: VRE, ESBL, grzyby, pierwotniaki i wirusy
EFEKTYWNOŚĆ: penetruje i usuwa biofilm bakteryjny
DŁUGOTRWAŁOŚĆ: efekt działania utrzymujący się do 24 godzin
ŁAGODNOŚĆ: doskonała tolerancja preparatu, nie podrażnia i nie alergizuje ran i błon śluzowych
STYMULACJA: współstymuluje procesy gojenia w ranie, niski wskaźnik cytotoksyczności
SZYBKOŚĆ: działa już w czasie 30 sekund od momentu aplikacji
ELASTYCZNOŚĆ: może być łączona z preparatami na bazie srebra
 
 
 

Octenisept. Zawsze przy Tobie!

Zdrowie jest najważniejsze dlatego już od pierwszych dni zadbaj o prawidłową pielęgnację.

Octenisept, jako jedyny lek, zapewnia higienę i bezpieczeństwo Tobie i Twojemu dziecku.

Lek wydawany bez recepty. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt

Schulke Polska Sp. z o. o.

Aleje Jerozolimskie 132

02-305 Warszawa

www.octenidynairodzina.pl

Masz pytania? Odpowiemy na nie! Zostaw kontakt.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Schulke z siedzibą w Waszawie, na powyższy adres e-mail, informacji handlowych dotyczących oferty handlowej *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz sprzedaży produktów i usług, przez  przez Schulke z siedzibą w Waszawie *

Oświadczam, że akceptuję  Politykę Prywatności *

* Pola wymagane

Copyright © 2016, Schulke, wszelkie prawa zastrzeżone

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij