Leki oryginalne czy generyki? Czy napewno wybieramy to samo?

Coraz częstszy niepokój budzi fakt, iż w aptekach spotykamy się z określeniem „generyk” czyli produkt leczniczy, który z założenia powinien spełniać te same funkcje co oryginalny lek. Ale czy rzeczywiście tak jest?

Z punktu widzenia ustawy farmaceutycznej, która jest obligatoryjna dla pracowników aptek, generyk musi spełniać określone wymogi: „Odpowiednikiem referencyjnego produktu leczniczego jest produkt leczniczy posiadający taki sam skład jakościowy i ilościowy substancji czynnych, taką samą postać farmaceutyczną, jak referencyjny produkt leczniczy, i którego biorównoważność wobec referencyjnego produktu leczniczego została potwierdzona odpowiednimi badaniami biodostępności.” (Dz.U. 2001 nr 126 poz. 1381, Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne).

Jak powinniśmy to rozumieć? Najważniejszy dla naszego bezpieczeństwa jest fakt, iż generyk musi być także lekiem. Jeśli ktoś proponuje nam generyk, który nie jest lekiem, nie posiadając takiego samego składu i wskazań a różni się jedynie niższą ceną – nie powinniśmy podejmować decyzji zakupowej.

W takim przypadku możemy zapłacić za to własnym zdrowiem i bezpieczeństwem!
Podejmując w aptece decyzję o zamianie oryginalnego leku na generyk domagajmy się od farmaceuty rzeczowych rekomendacji i dowodów na to, że:

– oferowany generyk nie jest kosmetykiem czy suplementem diety,
– ma ten sam skład, co oryginalny lek,                                                                                                                             – ma te same wskazania i właściwości lecznicze.

Jest wiele innych, równie ważnych aspektów różniących generyki od oryginalnych leków takich jak np. biodostępność, które mają zasadnicze znaczenie dla skuteczności działania leku a w efekcie wpływ na nasze zdrowie. Zatem reasumując apeluję – do oszczędności na naszym zdrowiu podchodźmy ostrożnie i wybierajmy apteki, w których farmaceuta otoczy nas profesjonalną opieką a nie będzie jedynie próbował oferować nam produkt pod kątem wykonania planu sprzedażowego.

mgr farmacji Marzena Korbecka-Paczkowska

 

 

Octenisept. Zawsze przy Tobie!

Zdrowie jest najważniejsze dlatego już od pierwszych dni zadbaj o prawidłową pielęgnację.

Octenisept, jako jedyny lek, zapewnia higienę i bezpieczeństwo Tobie i Twojemu dziecku.

Lek wydawany bez recepty. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt

Schulke Polska Sp. z o. o.

Aleje Jerozolimskie 132

02-305 Warszawa

www.octenidynairodzina.pl

Masz pytania? Odpowiemy na nie! Zostaw kontakt.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Schulke z siedzibą w Waszawie, na powyższy adres e-mail, informacji handlowych dotyczących oferty handlowej *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz sprzedaży produktów i usług, przez  przez Schulke z siedzibą w Waszawie *

Oświadczam, że akceptuję  Politykę Prywatności *

* Pola wymagane

Copyright © 2016, Schulke, wszelkie prawa zastrzeżone

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij