Pielęgnacja niemowlaka jak to robić?

Poprawna pielęgnacja kikuta pępowinowego – czy robisz to prawidłowo?

 

Technika i rodzaj pielęgnacji kikuta pępowinowego ulegały modyfikacji przez wiele lat. Metody stosowane w naszym kraju nie były uregulowane żadnymi oficjalnymi zaleceniami. Jeszcze kilka lat temu do jego pielęgnacji używano, zarówno podczas pobytu dziecka w szpitalu, jak i po wypisaniu do domu, 70% roztworu alkoholu etylowego lub spirytusowego roztworu pioktaniny (czyli fioletu gencjanowego). Gencjana działa bakteriobójczo, ale zmienia środowisko wokół pępka i pod intensywnym kolorem nie widać obrzęku ani zmian.

Pielęgnacja kikuta pępowinowego

Według przeprowadzonych badań alkohol nie wysusza kikuta pępowinowego, mimo że działa tak na skórę. Prowadzi to do wydłużenia czasu jego odpadnięcia i może się wiązać ze zwiększoną częstotliwością
występowania komplikacji.

Pojawiały się także przypadki po-drażnienia, a nawet poparzenia alkoholem etylowym skóry noworodka. Nie zapominajmy, że naskórek takiego maleństwa jest cieńszy od naskórka osoby dorosłej, co może powodować przenikanie alkoholu do głębszych warstw skóry, a stąd do krwiobiegu i w rezultacie powodować efekt neurotoksyczny; dlatego też nie jest zalecane stosowanie tego rodzaju preparatów (antyseptyków) miejscowo w pielęgnacji pępka.

Obecnie funkcjonujące w naszym kraju zalecenia dotyczące pielęgnacji kikuta pępowinowego u noworodków są tożsame z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia a lekarze i farmaceuci zachęcają do ich przestrzegania. 
Przyniosło to podstawową zmianę w pielęgnacji – odstąpiono od rutynowego stosowania alkoholu etylowego na rzecz użycia Octeniseptu.

Octenisept jako lek i preparat na bazie oktenidyny posiada badania kliniczne dopuszczające go do stosowania NAWET DLA WCZEŚNIAKÓW URODZONYCH od 26 tygodnia ze względu całkowity brak toksyczności, brak zawartości alkoholu i wysoką skuteczność bójczą .

Octenisept jest rekomendowany do stosowania u dzieci od 25 tygodnia życia jako
najbezpieczniejszy antyseptyk.

Preparat odkażający należy stosować raz na dobę, zwracając uwagę na dokładne jego nanie-sienie na całą powierzchnię kikuta, ze szczególnym uwzględnieniem nasady. Czas działania to ok. 1 min. Następnie należy kikut pępowinowy dokładnie osuszyć. Tak pielęgnowany pępek powinien odpaść do 15-21 dnia po porodzie.

Pamiętaj!
Podstawą prawidłowego gojenia jest właściwa pielęgnacja oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

Pielęgnacja kikuta pępowinowego


Niezbędnik w pielęgnacji pępuszka:

  • Jałowe waciki,
  • Waciki/gaziki,
  • Octenisept – lek odkażający zawierający oktenidynę,
  • Miękki, mały ręcznik,
  • Tetrowa pieluszka.

Toaleta kikuta pępowinowego krok po kroku:

1.    Umyj ręce wodą z mydłem przed kontaktem i po kontakcie z pępkiem dziecka.
2.    Staraj się utrzymywać kikut pępowinowy dziecka w czystości i suchości.
3.    Do pielęgnacji kikuta pępowinowego używaj bawełnianego wacika nasączonego Octeniseptem.
4.    Nie używaj środków na bazie alkoholu ani chusteczek nawilżanych dla niemowląt.
5.    Do kąpieli wlewaj mniej wody, aby unikać zamoczenia pępowiny. Jeśli do tego dojdzie – osusz pępowinę.
6.    Jak najczęściej wystawiaj kikut na działanie powietrza.
7.    Nie przykrywaj kikuta pieluchą.
8.   Chroń kikut pępowinowy przed podrażnieniem przez guziki, zamki, napy itp.

300x300_v2

Octenisept. Zawsze przy Tobie!

Zdrowie jest najważniejsze dlatego już od pierwszych dni zadbaj o prawidłową pielęgnację.

Octenisept, jako jedyny lek, zapewnia higienę i bezpieczeństwo Tobie i Twojemu dziecku.

Lek wydawany bez recepty. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt

Schulke Polska Sp. z o. o.

Aleje Jerozolimskie 132

02-305 Warszawa

www.octenidynairodzina.pl

Masz pytania? Odpowiemy na nie! Zostaw kontakt.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Schulke z siedzibą w Waszawie, na powyższy adres e-mail, informacji handlowych dotyczących oferty handlowej *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz sprzedaży produktów i usług, przez  przez Schulke z siedzibą w Waszawie *

Oświadczam, że akceptuję  Politykę Prywatności *

* Pola wymagane

Copyright © 2016, Schulke, wszelkie prawa zastrzeżone

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij