Stulejka – duży problem małych chłopców

Stulejka to stan, w którym napletek jest zwężony i nie można zsunąć go z żołędzi. U noworodków i niemowląt brak możliwości zsunięcia napletka jest normalny, wymaga jedynie dokładnej higieny i obserwacji. U chłopców powyżej 2 roku życia stulejka powinna ustępować. U 90% chłopców przed 3 urodzinami problem ten zanika. Gdy stulejka z fizjologicznej zmienia się w patologiczną, rodzice powinni zaprowadzić synka do lekarza.

Dawniej uważano, że stulejka to schorzenie wywołane nieprawidłową higieną i podstawową profilaktyką było odciąganie napletka od pierwszych dni życia dziecka. Obecnie lekarze odradzają naciąganie napletka u niemowląt i zalecają przeprowadzenie pierwszych prób w celu sprawdzenia, czy stulejka się utrzymuje, dopiero u dwulatków. Nieumiejętne i zbyt gwałtowne próby zabiegów szkodzą, zamiast pomagać. Może dojść do uszkodzenia skóry a powstające blizny wtórnie zwężają napletek.

 

Niepokojące objawy stulejki

Stulejka u starszych dzieci daje nieprzyjemne objawy. Dziecko może odczuwać ból podczas oddawania moczu lub ma wyraźne napęcznienie napletka (powstaje tzw. balonik)dochodzi do stanów zapalnych prącia i zakażeń. Nie można traktować stulejki wyłącznie jako problemu kosmetycznego. Skutki schorzenia mogą mieć wpływ na zdrowie chłopców przez całe życie.

Chłopcy ze zdiagnozowaną stulejką są bardziej narażeni na ryzyko infekcji dróg moczowo-płciowych. Są one spowodowane utrudnioną higieną żołędzi lub celowym powstrzymywaniem oddawania moczu z powodu dyskomfortu, który odczuwa maluch. Konsekwencją może być nietrzymanie moczu, moczenie nocne, infekcje skórne a nawet niepłodność lub nerwice. W dorosłym życiu stulejka znacząco obniża komfort życia seksualnego.

 

Jak dbać o higienę małego chłopca

Prawidłowa higiena małego mężczyzny polega przede wszystkim na bardzo dokładnym, ale delikatnym oczyszczaniu prącia, niedopuszczaniu do zanieczyszczenia ujścia cewki moczowej kupką (jeśli do tego dojdzie, należy umyć prącie wacikiem i ciepłą wodą z odrobiną mydła lub płynu do kąpieli niemowląt) oraz dokładne mycie prącia podczas kąpieli. Należy pamiętać o nieodciąganiu napletka na siłę. W przypadku zaczerwienienia, podrażnienia napletka warto zastosować łagodny antyseptyk, np. Octenisept.

 

Leczenie stulejki jest zależne od stanu napletka i żołędzi. Lekarze często decydują się na leczenie zachowawcze, zalecając stosowanie antyseptyków lub maści sterydowych. W cięższych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego, polegającego na nacięciu napletka lub jego usunięcia (obrzezania).

 

Skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem wielu przypadków stulejki jest zastosowanie antyseptyków. Najlepszym z nich jest Octenisept , stosowany powszechnie do pielęgnacji pępka u noworodków. Ma działanie bakteriobójcze i pozytywnie wpływa na regeneracje podrażnionych tkanek. Lek ten jest przydatny także po operacji, do pielęgnacji rany pooperacyjnej. Naukowo wykazano, że stosowanie Octeniseptu przez 14 dni, dwa razy dziennie, może spowodować całkowite ustąpienie stanu zapalnego prącia. Octenisept jest całkowicie bezpieczny i może być stosowany nawet u najmłodszych dzieci, bez ograniczeń czasowych.

Octenisept. Zawsze przy Tobie!

Zdrowie jest najważniejsze dlatego już od pierwszych dni zadbaj o prawidłową pielęgnację.

Octenisept, jako jedyny lek, zapewnia higienę i bezpieczeństwo Tobie i Twojemu dziecku.

Lek wydawany bez recepty. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt

Schulke Polska Sp. z o. o.

Aleje Jerozolimskie 132

02-305 Warszawa

www.octenidynairodzina.pl

Masz pytania? Odpowiemy na nie! Zostaw kontakt.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Schulke z siedzibą w Waszawie, na powyższy adres e-mail, informacji handlowych dotyczących oferty handlowej *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz sprzedaży produktów i usług, przez  przez Schulke z siedzibą w Waszawie *

Oświadczam, że akceptuję  Politykę Prywatności *

* Pola wymagane

Copyright © 2016, Schulke, wszelkie prawa zastrzeżone

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij